پرش به محتوای اصلی

اخبار

افزایش دسترسی کاربران به شبکه ملی ارتباطات با سرعت 20 مگابیت برثانیه

افزایش دسترسی کاربران به شبکه ملی ارتباطات با سرعت 20 مگابیت برثانیه
همزمان با روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی مهندس غلامرضا حمیدی در جمع خبرنگاران استان البرز حاضر و ضمن ارائه گزارش عملکرد اداره کل در سال گذشته به سوالات اصحاب رسانه استان پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز، روزنامه شهروند البرز در شماره امروز خود نوشت :

به مناسبت هفته جهانی ارتباطات و روابط عمومی مصاحبه ای را با آقای مهندس غلامرضا حمیدی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز تدارک دیدیم تا ضمن آشنایی با فعالیت های این اداره کل و اقدامات صورت گرفته در سال گذشته، از برنامه های این اداره کل برای سال 95 اطلاع پیدا کنیم...


آقای مهندس حمیدی، ضمن تبریک این روز به شما و همه خدمتگزاران عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، لطفا درخصوص اداره کل ارتباطات و فعالیت های مربوط به این اداره کل توضیحاتی را ارائه بفرمایید:

اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز از اواخر سال 1390 بعنوان نماینده بخش حاکمیت و نماینده عالی وزیر ارتباطات در استان شکل گرفت و وظیفه سیاستگذاری، نظارت و ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در فعالیتهای استانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برعهده دارد. نظارت بر اپراتورهای ارائه کننده خدمات ارتباطی، ساماندهی فعالیت های دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه فناوری اطلاعات، و رسیدگی به مشکلات مردم در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از اصلی ترین وظایف این اداره کل است.

وضعیت فعلی ارتباطات و میزان استفاده مردم از خدمات و زیرساختهای فناوری اطلاعات در استان چگونه است ؟

استان البرز از استانهای توانمند حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور است . شاخص توسعه فناوری اطلاعات استان البرز از رتبه ۱۴ در سال ۹۳ به رتبه ۷ در سال ۹۴ رسید و طبق برنامه ریزی صورت گرفته در نظر داریم در سال جاری به جایگاه سوم کشوری در این بخش برسیم. شبکه زیرساخت استان البرز نسبت به سال 93 افزایش 5 برابری داشته و ظریب نفوذ تلفن همراه مربوط به هر سه اپراتور کشور در استان بالای 100 می باشد و در حوزه استفاده از اینترنت همراه، استان البرز رتبه 2 کشوری را داراست. سرانه مرسولات پستی استان 13 می باشد که نسبت به سال گذشته رشد داشته است. زیرساختهای فنی خوبی هم در استان البرز فراهم شده و اپراتور چهارم کشوری شرکت ایرانیان نت در شهر کرج بعنوان اولین شهر پروژه تخصیص فیبر نوری به اماکن تجاری، اداری و مسکونی را در دست افتتاح دارد. سایر شرکتهای بخش خصوصی که مجوزهای جدید FCP را از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت نموده اند هم علاقه زیادی برای فعالیت در استان البرز دارند و آینده روشنی از نظر توسعه زیرساخت ها برای استان قابل پیش بینی است. در حوزه تلفن ثابت تعداد خطوط دایر در استان حدود 1.200.000 مشترک می باشد. البته در برخی نقاط با تراکم بالای جمعیت شهری تعداد زیادی متقاضی تلفن ثابت در استان وجود دارد که هم از سوی شرکت مخابرات استان و هم از طرف سایر شرکت های بخش خصوصی پیگیر حل این مشکل هستیم و انشاالله مشکل متقاضیان تلفن ثابت استان با همکاری همه اپراتورهای بخش خصوصی برطرف خواهد شد. در حوزه ارائه خدمات به روستائیان عزیز استان کلیه روستاهای استان دارای تلفن ثابت می باشد و ان شا الله تا پایان خردادماه امسال اینترنت پرسرعت با حداقل سرعت 512 در اختیار 202 روستای استان قرار خواهد گرفت. در سال گذشته مجموعا ۳۰۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش ای سی تی استان البرز صورت گرفته و افزایش دسترسی کاربران به شبکه ملی ارتباطات با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه و دو برابر شدن تولید محتوای داخلی با رویکرد کسب و کار در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی از مهمترین برنامه های سال 95 این اداره کل خواهد بود.

 در حوزه ارائه خدمات الکترونیک و فناوری اطلاعات هم برنامه مدونی در استان وجود دارد؟

بله در حوزه خدمات دولت الکترونیک که با هدف دسترسی سریع و راحت و کم هزینه مردم به خدمات دستگاههای اجرایی صورت می گیرد در نظر داریم 100 خدمت الکترونیک را بصورت مدون و متمرکز و پایلوت در استان در اختیار شهروندان عزیز استان قرار دهیم که البته وظیفه این اداره کل تامین زیرساختهای لازم برای دستگاههای اجرایی استان است. مرکز داده استان هم در حال حاضر آماده ارائه خدمت به همه دستگاههای اجرایی استان است تا با استفاده از این زیرساخت دولت الکترونیک در استان شکل بگیرد. برقراری ارتباط فیبر نوری دستگاههای اجرایی استان هم در حال حاضر در دستور کار قرار دارد و تا پایان سال انشاالله همه دستگاههای اجرایی استان به شبکه فیبر نوری دسترسی خواهند داشت تا خدمات الکترونیکی خود را به مردم به راحتی ارائه نمایند. در راستای توسعه خدمات الکترونیکی دولت همچنین دوره های آموزشی متعددی را هم برای مدیران فناوری اطلاعات دستگاههای اجرایی استان برگزار کردیم تا در مقوله های اجرایی و بویژه امنیت شبکه آگاهی و علم مدیران دولتی افزایش پیدا کند. در زمینه استقرار دولت همراه و توسعه کسب و کارهای نو مبتنی بر فناوری اطلاعات و همچنین تولید محتوای دیجیتال هم که از برنامه های مهم این اداره کل در سال جاری است اقدامات مفیدی صورت گرفته است.

حوزه ایجاد کسب و کارهای نو مبتنی برIT برای جوانان بسیار جذاب و حائز اهمیت است . لطفا در این خصوص بیشتر توضیح بفرمایید.

بعد از ایجاد زیرساخت های فنی در استان باید در مرحله بعد خدمات و سرویس هایی را در استان راه اندازی کنیم تا خلق ثروت و البته اشتغال در استان محقق گردد و رویکرد ما در این زمینه توسعه کسب و کارهای نوین مبتنی بر فناوری اطلاعات است. از همین رو جلساتی را با شرکت های موفق فعال در زمینه هدایت و راهنمایی جوانان به سمت ایجاد اشتغال برگزار کردیم و مقدمات ایجاد مرکز شتابدهی استارتاپ ها در استان فراهم شده است. همچنین برنامه ریزی هایی جهت ایجاد مرکز تحقیق و توسعه و آزمایشگاه های خدمات ارزش افزوده در دانشگاه ها در راستای فرهنگ سازی و اشتغالزایی دانشجویان صورت گرفته است. ایجاد اولین مرکز تحقیق و توسعه خدمات ارزش افزوده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و ایجاد مرکز شکل گیری و شتابدهی فناوری اطلاعات با هماهنگی سازمان نظام صنفی یارانه ای استان از دیگر برنامه های این حوزه خواهد بود.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۶:۴۶
تعداد بازدید : ۵۷۳

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید