پرش به محتوای اصلی

اخبار

برگزاری نخستین سمینار امنیت فضای تبادل اطلاعات استان البرز

برگزاری نخستین سمینار امنیت فضای تبادل اطلاعات استان البرز
نخستین سمینار تخصصی امنیت فضای تبادل اطلاعات استان البرز برگزار گردید.

این همایش با همت اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز، و با همکاری استانداری البرز و حراست کل استان البرز برگزار شد و هدف آن ارتقاء سطح امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در استان البرز بود. این سمینار با حضور مدیران کل، مدیران حراست و مدیران فناوری اطلاعات دستگاه‌های دولتی استان و جمعی از صاحبنظران و مقامات استانی و کشوری در سالن همایشهای میلاد استان البرز برگزار گردید.

در ابتدا، همایش با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران مزین گشت و مجری برنامه ضمن خوش‌آمد گویی و خیرمقدم به حاضرین،  به اعلام برنامه های اولین سمینار امنیت فضای تبادل اطلاعات استان البرز پرداخت.

این مراسم با سخنرانی دکتر زرندی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز در خصوص اهداف سمینار و لزوم پرداختن بیش از پیش به مقوله حساس و پر اهمیت امنیت فضای تبادل اطلاعات و تشریح مخاطرات پیرامون این حوزه و برنامه های آن اداره کل در خصوص شناخت، پیشگیری و مقابله با مخاطرات امنیتی در فضای سایبری استان البرز آغاز گردید.

دکتر زرندی در صحبتهای خود وظایف محوله ادارات کل ارتباطات و فناوری اطلاعات را برشمرد و اذعان داشت از ابتدای شکل گیری این اداره کل، و در مدت کوتاه چند ماهه برنامه های مختلفی برای ارتقاء سطح فناوری اطلاعات و ارتباطات و مهمتر از همه امنیت فضای تبادل اطلاعات انجام گرفته و در حال انجام است.

وی با اشاره به حملات جدید سایبری، به برنامه های این اداره کل برای ارتقاء وضعیت امنیت سایبری دستگاههای استان اشاره کرد و افزود در حال حاضر مبحث امنیت فضای تبادل اطلاعات از الویت برنامه ای این اداره کل بوده و این اداره کل ضمن بررسی وضعیت فناوری اطلاعات سازمانها بنا بر سطح هر دستگاه توصیه نامه های لازم برای مقابله با مخاطراتی نظیر ویروسهای جدید رایانه ای و حملات جدید رایانه ای ارسال نموده است.

زرندی ضمن تاکید بر افزایش فعالیتهای این اداره کل در ماههای آینده از راه اندازی بیست و شش هانی پات (سنسور امنیتی) در مراکز حساس استان البرز خبر دارد و افزود، با راه اندازی مراکز ماهر و گوهر ، افراد مورد تایید میتوانند با در اختیار گرفتن توکن های امنیتی از سوی اداره کل از آخرین اخبار و اخطارهای امنیتی از طریق سامانه امن در نظر گرفته شده و یا از طریق پیامک آگاه گردند. ایشان ادامه دادند در حال حاضر و با رایزنیهای انجام گرفته پس از تکمیل فرمهای عدم افشاء اطلاعات که در اختیار حضار قرار گرفته طی یک ماه آینده حدود ۵۰۰ توکن امنیتی در اختیار افرادی که بتوانند تاییدهای لازم را کسب نمایند قرار خواهد گرفت.

ایشان ضمن اشاره به راه اندازی دیتا سنتر استان البرز در ماههای آینده به نقش این مرکز برای حفاظت از اطلاعات حساس دستگاههای استان اشاره کردند و اذعان داشتند، با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات، استانداری البرز و اداره کل اطلاعات کمیته‌ای برای مقابله با بحران‌های امنیتی در استان شکل گرفته و این اداره قصد دارد ضمن بررسی و ممیزی وضعیت امنیت سازمانها و دستگاههای دولتی استان، اقدام به آموزش مدیران فناوری اطلاعات و امنیتی دستگاهها نموده تا بتوانند در مواجه با بحرانهای واقعی آمادگی لازم برای مقابله با مخاطرات را داشته باشند.

سپس آقای مهندس فرهادی استاندار استان البرز، ضمن اشاره به اهمیت برگزاری این همایش ادامه داد امروز به مناسبتهای مختلفی همایشهای مختلفی در استان البرز برگزار میگردد که با توجه به وضع موجود این سمینار بی شک مهمترین همایش امروز بوده و ضمن نیاز استان به برگزاری چنین همایشهای علمی، تخصصی و کاربردی خواستار شرکت گسترده مدیران دستگاههای مختلف استان البرز در چنین برنامه هایی شدند و ابراز امیدواری کردند در آینده نیز به طور مستمر این گونه همایشها در خصوص علوم مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و امنیت فضای تبادل اطلاعات توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز برگزار گردد. 

آقای مهندس شریف زاده معاون توسعه مدیریت، هماهنگی و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات نیز در ادامه برنامه از اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز به عنوان اداره کل نمونه استانی و پیشرو در میان دیگر استانهای کشور نام برده و افزودند، وزارت ارتباطات با توجه به نقش کلیدی استان البرز و اداره کل فعال آن از هیچ گونه کمک و حمایتی از این اداره کل که امروز به عنوان مجموعه پایلوت کشور در نظر گرفته شده دریغ نخواهد کرد . وی گفت: خطر جنگهای سایبری امروز کمتر از خطرات یک جنگ واقعی نیست و همانگونه که در جنگ با تمرینات نظامی تلفات کمتری وارد میشود در این جنگ نیز آمادگی و برنامه ریزی دقیق برنده جنگ را تعیین خواهد کرد که استان البرز به عنوان پیشگام نسبت به سایر استانها فعالیت خوبی در زمینه امن سازی سازمانها و ارگانهای دولتی آغاز کرده و برگزاری این سمینار را عامل موثری برای آموزش و آمادگی استان دانستند. 

آقای رجبی معاون سیاسی امنیتی استانداری البرز نیز با اشاره به انواع جنگ‌ها و دسته بندی انواع جنگها به حوزه های مختلف جنگ گرم و جنگ سرد پرداختند و با جدی خواندن حوزه های جنگ نرم و جنگ سایبری در استان ضمن برشمردن مخاطرات این حملات جدید که محدوده و مرز مشخصی ندارد اضافه کردند: لازم است کلیه ادارات و دستگاههای استان البرز از امروز برای مقابله با این مخاطرات آماده باشند و غفلت و کم کاری در دفاع از مرزهای سایبری را قابل قبول ندانستند و برگزاری این سمینار را نقطه عطفی بر آغاز این گونه فعالیتها بر شمردند و ابراز امیدواری کردند با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات، مجموعه‌های مختلف دولتی استان بتوانند به آمادگی قابل قبولی در این زمینه دست یابند. ایشان همچنین ابراز امیدواری کردند کمیته‌ها و گروههای شکل یافته بتوانند استان را در کشور به مرز قابل قبول دفاع در برابر حملات جدید برسانند و در زمان بحران نیز همین گروهها بتوانند بحران را به شکل شایسته ای کنترل و مدیریت کنند تا استان از گزند این گونه تهدیدها و حملات به لطف خدا و یاری متخصصین این حوزه ها در امان باشد. 

در ادامه برنامه ها، آقای مهندس رادکانی معاون توسعه فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ضمن تشکر از برگزاری چنین برنامه‌هایی ، با برشمردن وظایف سازمان فناوری اطلاعات در استانها و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان نماینده عالی وزارت و نماینده سازمان در هر استان افزودند: راه اندازی مرکز ماهر در این سازمان و یاری رساندن به مراکز گوهر و سازمانهای مختلف در همه نقاط کشور از برنامه های این سازمان است که با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استانی محقق میگردد. ایشان همچنین با اشاره به الزام پیاده سازی استاندارد امنیتی ISMS در سازمانها، پیاده سازی درست این استاندارد امنیتی را با مشاوره و همیاری ادارات کل استانی ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان فناوری اطلاعات میسر دانستند و افزودند امیدواریم با انجام برنامه های مختلف فناوری اطلاعات در استانها در مدت زمانی کوتاه به بازدهی مناسب دست پیدا کنیم. 

آقای مهندس محسنی از صاحب نظران حوزه امنیت فناوری اطلاعات، که در این سمینار حضور داشتند نیز ضمن اشاره به ماهیت پیچیده و جدید حملات اخیر رایانه ای، به بررسی ساختار و عملکرد حملات و ویروسهای رایانه ای پرداخته و نسبت به جاسوسی اطلاعات و شنود از طریق رایانه های شخصی و سازمانی اخطار دادند و افزودند: این مخاطرات شامل یک اداره و یا سازمان خاص نیست و دشمن برای وارد کردن خسارت برای همه ارگانها حتی بخشهای کشاورزی برنامه دارد که باید از هم اکنون به فکر مواجهه با این مشکلات و مخاطرات بود. 

در قسمت دوم برنامه‌ها و پس از پذیرایی انجام گرفته، آقای دکتر لادانی، عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو انجمن رمز ایران با اشاره به دفاع از عمارت شیشه ای به عنوان الگوی امنیتی مقابله با مخاطرات امنیتی در فضای سایبری به مقایسه فعالیتهای انجام گرفته در کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی، امریکا و ایران پرداختند و پرداختن به مقوله امنیت در فضای سایبری را به عنوان اولویت برنامه های امنیتی کشور دانستند . ایشان ضمن بررسی پیامدها و هزینه های یک جنگ واقعی راهکار مناسب روبروی کشورها را وارد شدن به جنگ ارزان اما پر مخاطره سایبری عنوان کرد و ادامه داد: دشمن در حال برنامه ریزی برای حملات جدی سایبری به کشورهاست و ما نیز باید برای مقابله با این مخاطرات آماده باشیم و استفاده از توان داخلی در حوزه امنیت اطلاعات را راهکار مناسب دفاعی در مقابل این مخاطرات دانستند.

 در ادامه نیز تعدادی از اساتید، صاحبنظران و کارشناسان حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات و جاسوسی اطلاعات، به بحث و ارائه مطالب مختلف در این زمینه پرداختند و ضمن اشاره به توان داخلی برای مقابله با مخاطرات امنیتی و سایبری راهکارهای مختلف علمی و عملی آمادگی سازمانها و ارگانهای دولتی برای حفاظت از اطلاعات حساس خود را برشمردند و با بررسی ساختار برخی از بدافزارهای رایانه ای و تجهیزات امنیتی راهکارهای این تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری را برای مبارزه عملی با مخاطرات سایبری توضیح داده و به استانداردهای بین المللی و بومی برای مقابله با خطرات جدید امنیتی در حوزه امنیت سایبری پرداختند.

به طور کل، مروری بر آسیب پذیری ها و تهدیدات امنیتی در محیط سایبری، لزوم پرداختن جدی به اجرای سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISMS ، شروع به کار مرکز CSIRT در استان، تکیه بر توان داخلی در تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، مبحث شنود و جاسوسی اطلاعات و توجه بیشتر به مباحث پیرامون جنگ سایبری و جنگ نرم از مهمترین موضوعات مطرح شده در این سمینار علمی، آموزشی و کاربردی بود.

این همایش با استقبال زیاد مدیران استان البرز و شرکت کنندگان روبه رو شد و در پایان مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز ضمن جمع بندی مطالب این سمینار پنج ساعته، از برنامه های پیش بینی شده این اداره کل برای برگزاری همایشهای مختلف و تخصصی در زمینه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، برگزاری کارگاههای آموزشی و تخصصی و برگزاری دومین سمینار امنیت فضای تبادل اطلاعات استان البرز در ابتدای نیمه دوم سال جاری در این استان خبر دادند.

ایشان ایجاد گروههای موثر کاری و تشکیل کمیته هایی نظیر کمیته امنیت فضای تبادل اطلاعات و کمیته بازرسی، پایش و کنترل سرویسهای ارتباطی و فناوری اطلاعات را گامهایی موثر در ایجاد امنیت نسبی اطلاعات در استان دانستند و اضافه کردند، برنامه های مختلفی از سوی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری استانداری البرز، حراست کل استان البرز و اداره کل اطلاعات استان شروع شده و انشاالله با ادامه این برنامه‌ها و کاربردی شدن آنها شاهد استانی نمونه در زمینه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در سطح کشور باشیم.

این همایش برای اقامه نماز جماعت، صرف نهار و پذیرایی خاتمه یافت و در پایان هدایایی نیز به حضار شرکت کننده در این سمینار علمی، آموزش و کاربردی اهدا گردید.

۱۱ دی ۱۳۹۱ ۱۱:۲۷
تعداد بازدید : ۳۴۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید