پرش به محتوای اصلی

اخبار

هر پنج شنبه یک همکار / یک تجربه / یک دانش

هر پنج شنبه یک همکار / یک تجربه / یک دانش
به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز؛ هر پنج شنبه یکی از همکاران به انتقال دانش و تجربیات خود اقدام می نمایید.

این پنج شنبه میزبان علیرضا خوش طلوع کارشناس ارشد مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه های کامپیوتر با موضوع آشنایی با فناوری GSM بودیم. که در این خبر قصد داریم بخش کوچکی از این پژوهش را ارائه نماییم.

ساختار سیستم GSM به صورت یک شبکه‌ی سلولی است که اساس آن مبنای تقسیم‌بندی باند فركانسی موجود بین نواحی مختلف و تحت پوشش ایستگاه‌های فرستنده‌ی BTS در یک منطقه‌ی جغرافیایی را تشکیل می‌دهد.

 GSM مخفف Global System for Mobile Communication است که برای نخستین‌بار در سال 1982 توسط سازمان استاندارد‌سازی اروپا به‌کار برده شد و این سازمان استاندارد جدیدی برای ارتباطات سیار در باند 900 مگاهرتز ارائه کرد.

شبکه‌ی GSM شامل تعداد کثیری MS یا همان گوشی‌های موبایل است که در انواع و مدل‌های مختلف در دست افراد موجود است.

سیستم‌های زیرمجموعه شبکه GSM

SIM:

سیم‌کارت مانند یک کارت اعتباری است که با جا زدن در گوشی مستقیما با سیستم VLR و غیرمستقیم با سیستم HLR ارتباط برقرار کرده و با ارائه‌ی شماره و مشخصات مشترک هویت خود را جهت استفاده از شبکه اعلام می‌کند.

BTS

ارتباط رادیویی بین شبکه‌ی GSM و گوشی‌های موبایل از طریق Air interface و توسط تعداد کثیری از ایستگاه‌های فرستنده‌ BTS برقرار می‌شود.

BSC

کلیه‌ی BTS‌های یک ناحیه از طریق Abis _ interface به سیستمی به‌نام Bsc متصل می‌شوند. Bsc عهده‌دار کنترل BTS‌های یک منطقه و نیز انجام عملیات مرکزی بر روی آن‌هاست. BSC کار دسته‌بندی اطلاعات و ارسال آن‌ها به سیستم MSC را به عهده دارد.

TRAU

این قسمت وظیفه‌ی ترجمه و فشرده‌سازی اطلاعات وارده از طریق BSC به سمت MSC و بالعکس را به عهده دارد. درحقیقت دسته‌بندی اطلاعات به اطلاعات قابل استفاده از BSC به MSC و بالعکس به عهده‌ی این سیستم است.

MSC

تعداد زیادی از BSC‌ها از طریق A_ interface به یک MSC متصل می‌شوند؛ MSC شبیه به یک مرکز تلفن دیجیتالی عمل می‌کند که به‌طور همزمان چند شبکه‌ی خارجی می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد.

وظیفه‌ی اصلی یک MSC مسیردهی مکالمات ورودی و خروجی و واگذاری کانال روی A_interface به هر USER است.

 

خوش2

HLR

از مراکز زیرمجموعه دیگر می‌توان HLR را نام‌برد که کار ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به شمار زیادی از مشترکین را به عهده دارد.

VLR

شبیه یک HLR یک VLR فقط زمانی که مشترک در حال حرکت در یک ناحیه است، در اطلاعات مکانی مشترک در VLR ذخیره می‌شود. منطقه‌ی جغرافیایی VIR شامل یک ناحیه پوشیده شده از تعداد زیادی BTS و چند BSC و MSC است.

EIR

گوشی‌های دزدیده شده زمانی که یک سیم‌کارت جدید در آن‌ها جا زده می‌شود، قابل شناسایی هستند و این کارت توسط EIR صورت می‌گیرد. برای جلوگیری از رفتار‌هایی شبیه دزدی هر شبکه GSM دارای یک سیستم تشخیص هویت‌دهنده به‌نام EIR است که هویت گوشی‌های موبایل توسط آن و با استفاده از IMEI، قابل شناسایی است و این در حالی است که گوشی‌های وارداتی بعد از ورود به هر کشور باید برای این سیستم ثبت هویت شوند که ما آن را به عنوان ثبت شماره‌ی سریال گوشی می‌نامیم.

۲۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰
تعداد بازدید : ۳۵۲

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید