پرش به محتوای اصلی

اخبار

شروع مطالعات حضور اپراتور چهارم در استان البرز

شروع مطالعات حضور اپراتور چهارم در استان البرز
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز از آغاز مطالعات حضور اپراتور چهارم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان البرز خبر داد.

سعید زرندی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با صدور مجوز پروانه فعالیت اپراتور چهارم توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اولین نشست نمایندگان و اعضاء هیئت مدیره این اپراتور با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات برای هماهنگی با این مجموعه و سایر دستگاه های استان البرز برای حضور این اپراتور در استان البرز برگزار شد.

وی در ارتباط با مجوز فعالیت این اپراتور گفت: براساس پروانه صادره از سوی سازمان تنظیم مقررات، پروانه اپراتور چهارم از ۳۶ ماده، دو تبصره و ۶ پیوست تشکیل شده است که شامل خدمات موضوع پروانه و سایر بخشهای مرتبط با فعالیت این اپراتور است و نظارت بر نحوه فعالیت و صحت عملکرد این اپراتور در استان نیز همانند سایر شرکت ها و اپراتورهای فعال حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بر عهده این اداره کل خواهد بود.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز افزود: با توجه به روند روبه رشد استفاده از خدمات برخط استفاده از اینترنت پرسرعت که نیاز توسعه در کشورهاست و در برنامه پنج ساله پنجم توسعه نیز تاکید به دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت با سرعت بالا، وزارت ارتباطات تصمیم گرفت بخش عمده ای از این تکالیف را با اجرای اپراتور چهارم محقق نماید.

دسترسی گسترده به فیبر نوری با سرعت حداقل ۲۰ مگابیت

وی ادامه داد: از وظایف محوله این اپراتور ایجاد شبکه دسترسی گسترده به فیبر نوری با سرعت حداقل ۲۰ مگابیت بر ثانیه در منازل و سازمانهای دولتی و غیر دولتی است و این طرح می تواند در کنار سایر اپراتورها به عنوان زیرساخت های شبکه سراسری اینترنت، شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیک و سایر خدماتی که از طریق اینترانت درکشور قابل ارائه است را پشتیبانی نماید.

زرندی اعلام کرد: سرویس هایی نظیر، اینترنت پرسرعت، اینترانت، ویدئوکنفرانس، شبکه اختصاصی مجازی، تلفن آی‌ پی، تلفن تصویری، بازی و سرگرمی آنلاین، تلوزیون اینترنتی و شبکه اتصال دستگاه ها به همراه هزاران نوع خدمت دیگر از سرویس های مورد ارائه توسط این اپراتور خواهد بود.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز با اشاره به دوره حفاظت چهار ساله برای ایجاد و بهره‌ برداری از شبکه فیبرنوری این موضوع را فرصت مناسبی برای این اپراتور دانست و گفت: با لازم ‌الاجرا شدن پروانه بهره‌ بردای از شبکه فیبرنوری توسط سازمان تنظیم مقررات، فعالیت‌های نظارتی متعدد و منسجمی در این زمینه از سوی رگولاتوری آغاز شده است و به طور قطع همین موضوع وضعیت مساعدی برای فعالیت این شرکت برای ایجاد این شبکه پرظرفیت طبق زمانبندی مورد توافق متصور خواهد ساخت.

البرز نخستین استان راه اندازی اپراتور چهارم

وی با تاکید بر شرایط خاص استان البرز در کشور از استان البرز به عنوان نخستین استانهای ورود اپراتور چهارم نام برد و افزود: با همکاری بخش های دیگر استان نظیر استانداری، شهرداری، مخابرات و سایر دستگاه ها، انجام این طرح با سهولت بیشتری پیش خواهد رفت که با موافقت استاندار البرز و مذارکات اولیه با شهرداری و گمرکات استان البرز زیرساخت های حضور این اپراتور در استان فراهم خواهد شد.

بهره برداری از اپراتور چهارم در سال ۹۳

زرندی تاکید کرد: با توجه به نقش حاکمیتی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز این اداره کل درخواستهای اپراتور چهارم برای شروع مطالعات اجرای شبکه فیبر نوری در استان را از ابتدای امسال پذیرفته است و امیدواریم در سال ۹۳ شاهد بهره برداری از خدمات این اپراتور در استان خواهیم بود.

وی گفت: این اپراتور متعهد شده تا در بهمن ماه سال آینده ۸۴هزار پورت در استان به متقاضیان واگذار نماید و این رقم در سال ۹۴ به بیش از ۳۰۰هزار پورت خواهد رسید و همچنین قرار است این اپراتور بین هشت تا ۱۰ میلیون پورت اتصال به شبکه فیبر نوری را ظرف ۱۵سال در کشور محقق نماید.

زرندی در پایان با تاکید بر حمایت این اداره کل بر گسترش خدمات همه شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات در استان، چشم انداز آینده این حوزه ها در استان را مناسب پیش بینی کرد و البرز را استان پیشگام در گسترش زیرساختهای الکترونیک و تحقق دولت الکترونیک در افق ۱۴۰۴ کشور توصیف کرد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۴:۴۵
تعداد بازدید : ۴۴۴

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید