پرش به محتوای اصلی

اخبار

عملکرد یکساله دستگاه اجرایی برتر سومین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات

عملکرد یکساله دستگاه اجرایی برتر سومین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز از عملکرد یکساله اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز به عنوان دستگاه اجرایی برتر در سومین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور سخن گفت.

سعید زرندی در گفتگو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: از زمان تشکیل اداره کل استان البرز کارهای متعددی در سطح استان و حتی فرا استانی برای تثبیت ادارات کل در کشور صورت گرفته که بسیاری از این کارها علی رغم نیاز چندین ساله برای اولین بار در سطح کشور انجام گرفته و هم اکنون مشغول تعمیم انجام آن در کل کشور توسط ادارات کل استانها هستیم.

وی با اشاره به تشکیل شورای فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک در استان به ریاست استاندار و دبیری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل کمیته های پایش و کنترل سرویسهای ارتباطی و فناوری اطلاعات، کمیته نظارت بر دفاتر پیشخوان خدمات دولت، کمیته امنیت فضای تبادل اطلاعات، کمیته بانکداری الکترونیک و تجارت الکترونیک، کمیته تربیت شهروند الکترونیک، کمیته توسعه زیرساختهای ارتباطی و فناوری اطلاعات، کمسیون فناوری اطلاعات و کارگروه مدیریت بحران در حوزه ارتباطات استان البرز که همگی به ریاست این اداره کل برگزار می گردد، خبر داد.

وی ادامه داد تشکیل شورای استانی فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک گام مهمی در تجمیع فعالیت های مرتبط با این حوزه در تمامی مراکز و سازمانهای دولتی استان به جهت جلوگیری از کارهای موازی و جزیره ای و ایجاد ناهماهنگی دستگاهها خواهد بود و از آماده شدن سند جامع پیشنهادی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان البرز خبر داد.

زرندی با تاکید بر این مساله که در بسیاری از فعالیتها از جمله بخش نظارت و بازرسی حوزه های ارتباطی و فناوری اطلاعات برای اولین بار در سطح کشور همکاری منسجمی با مجموعه های مختلف نظارتی از قبیل، سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس اطلاعات و امنیت، پلیس فضای تبادل اطلاعات، سازمان صنعت و معدن و تجارت، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت و نظام صنفی رایانه ای به وجود آمده و تیمی منسجم از کارشناسان این حوزه ها در قالب یک کمیته مشترک بازرسی به فعالیت می پردازند که نتایج بسیار خوبی نیز از آن هم در سطح استان و هم برای کشور تا کنون حاصل شده است.

وی ضمن اشاره به بررسی بسیاری از تخلفات مورد اشاره در تفاهم نامه کمیته پایش از شناسایی تخلفهای جدید در این حوزه نیز خبر داد و گفت گزارش هایی توسط کمیته مذکور در این باره آماده و در سطح کشور نیز انعکاس یافته است که هم اکنون نیز در حال رایزنی برای رفع این معضلات هستیم.

ایشان همچنین  با اشاره به ساماندهی شرکتهای فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از رایگان شدن سامانه 118 استان البرز و جریمه چنین میلیاردی شرکتهای متخلف در این حوزه خبر داد و افزود برای نخستین بار در کشور از سمت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مدافع حقوق مشتریان در سطح استان وارد عمل شدیم و بحمدالله اوضاع آشفته این بازار در استانها درحال ساماندهی است و تا کنون بخاطر فعالیت این کمیته به صورت چشمگیری از فعالیتهای غیر مجاز و تخلف در این حوزه کاسته شده است.

ایشان برگزاری همایش امنیت فضای تبادل اطلاعات و آموزش مدیران کل، مدیران حراست و مدیران فناوری اطلاعات دستگاهها را از دیگر اقدامات این اداره کل در طول یکسال گذشته عنوان کرد و ادامه داد: عدم اطلاع از وظایف و عدم وجود آموزشهای لازم در این زمینه از مهمترین دغدغه های ایجاد امنیت در فضای مجازی در دستگاههای دولتی بود که این مهم با برنامه ریزیهای کمیته امنیت فضای تبادل اطلاعات و مشارکت اداره کل اطلاعات، حراست کل استان، دادستانی استان، پلیس فضای تبادل اطلاعات و معاونت سیاسی و امنیتی استانداری در حال انجام است.

زرندی با اشاره به جمع آوری و ممیزی وضعیت شبکه و امنیت دستگاههای استان از ارائه توصیه نامه های امنیتی و مشاوره های لازم در این حوزه به سایر مجموعه های استان خبر داد و تهیه شناسنامه ارتباطی و فناوری اطلاعات دستگاهها را از ملزومات امن سازی دستگاه های استان برشمرد.

وی همچنین از نصب چهارده سنسور امنیتی (هانی پات) در سطح استان جهت شناخت بدافزارهای رایانه ای و حملات به شبکه های رایانه ای استان خبر داد و گفت تا کنون شبکه ای با بیش از یکصد کاربر در سطح استان جهت اطلاع از رخدادهای امنیتی به توکن های امنیتی مرکز ماهر نیز مجهز شده اند.

ایشان با اشاره به فعالیتهای این اداره کل در ایام برگزاری انتخابات به ارسال توصیه نامه های امنیتی مرتبط با این حوزه در این ایام و مشارکت در ستاد انتخابات استان خبر داد و افزود در هفته منتهی به برگزاری انتخابات و در روز برگزاری نیز تیمی متشکل از کارشناسان دستگاههای استان تحت عنوان تیم واکنش سریع رخدادهای امنیتی رایانه ای با محوریت این اداره کل در استان فعال شد تا ضمن رصد فعالیتها در موقع لزوم نیز وارد عمل گردد.

زرندی همچنین از برنامه این اداره کل برای اجرای اتوماسیون یکپارچه اداری و ارتباط الکترونیکی دستگاهها در سطح استان و همچنین اجرای پروژه دیتا سنتر استانی خبر داد.

ایشان به برنامه های متنوع این اداره کل در سطح استان جهت توسعه زیرساختهای ارتباطی و فناوری اطلاعات از طریق افزایش فعالیت اپراتورها و تسریع حضور اپراتورهای جدید و ایجاد شبکه ارتباطی مستقل دستگاهها اشاره کردند و از مشارکت در اجرای برنامه ها و پروژه های استانی مرتبط با فناوری اطلاعات و انجام کارهای مطالعاتی و پژوهشی در این زمینه نیز خبر داد.

وی همچنین مشارکت در کمسیون امنیت سایبری استان، همکاری با پلیس فتا در برخورد با شرکتهای متخلف، همکاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص ساماندهی سایتها و پورتالهای استانی، همکاری با دادستانی جهت رفع مشکل آنتن دهی در زندانهای کشور، و عضویت در کارگروه دفاتر پیشخوان استان را از دیگر فعالیت های این اداره کل برشمرد.

زرندی به نقش ویژه ادارات کل به عنوان ویترین فعالیتهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمانهای زیرمجموعه در استان اشاره کرد و افزود پاسخگویی به شکایات مردمی و سازمانها در کنار پاسخگویی به نمایندگان مجلس و نهادهای ناظر در شرایطی که سالها وزارتخانه متولی مشخصی برای این پاسخگویی در سطح استان نداشت را مهمترین هدف ادارات کل در استانها برشمرد که با اهتمام به این موضوع بسیاری از مشکلات و معضلات از این پس در سطح استان حل و فصل شده و لزومی به مطرح شدن آن در سطح کشور از جمله نهادهای نظارتی و مجلس وجود نخواهد داشت.

وی ابراز امیدواری کرد با تصویب چارت پیشنهادی این اداره کل که با توجه به شناختهای بدست آمده در استان و انجام کار کارشناسی و پیش بینی مشکلات و معضلات این حوزه تدوین شده، وضعیت همه ادارات کل در استانهای کشور به وضعیت مطلوب و پاسخگو در کشور تغییر کرده و وزارتخانه در تحقق اهداف عالی خود در سطح کشور بیش از پیش موفق باشد.

۳۱ تیر ۱۳۹۲ ۱۳:۲۳
تعداد بازدید : ۶۸۶

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید