پرش به محتوای اصلی

استان البرز

  نقشه 1

اطلاعات عمومی

مرکز

کرج

مساحت

۵٬۸۳۳کیلومترمربع

جمعیت (سرشماری۱۳۹۰)

۲٬۷۱۲٬۴۰۰نفر

پراکندگی

دوم در ایران

تعداد شهرستان‌ها

7

اطلاعات حوزه ارتباطات و فناوی اطلاعات تا پایان سال 99

شاخص IDI

3

ضریب نفوذ تلفن ثابت

62 درصد

ضریب نفوذ تلفن همراه

112.32 درصد

ضریب نفوذ اینترنت همراه

122.1 درصد

ضریب نفوذ اینترنت ثابت خانگی

13.5 درصد

تعداد دفاتر پیشخوان خدمات دولت

269 عدد

  

نقشه  

 استان البرز سی و یکمین استان ایران است. در جلسه هیئت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحه تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت.  در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌ است. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزه استحفاظی استان تهران قرار گرفته بود که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر، چهارمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان محسوب می‌گردد. همچنین محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۹ در نامه‌ای به وزارت کشور قانون تأسیس استان البرز که در جلسه علنی دوم تیر ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کرده بود، جهت اجرا ابلاغ کرد. نام این استان از رشته‌کوه البرز گرفته شده‌است که بخش مهمی از آن از شمال این استان می‌گذرد. در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۸۹ با حضور وزیر کشور، استانداری البرز رسماً شروع به فعالیت نمود. عیسی فرهادی به‌عنوان نخستین استاندار البرز انتخاب شده‌بود. در آبان ۹۱ پخش آزمایشی شبکه استانی البرز با روزانه ۳ ساعت برنامه آغاز بکار کرد و با شروع سال ۹۲ به روزانه ۸ ساعت رسید. شبکه استانی البرز در روز چهارم خرداد ۹۲ بصورت رسمی و با روزانه ۱۰ ساعت برنامه بصورت رسمی افتتاح گردید. به دلیل اینکه در استان البرز از همه اقوام ایرانی ساکن هستند، این شبکه به شبکه وحدت و همدلی لقب گرفت.

شهرستان‌های استان البرز

شهرستان کرج با مساحت 1406 کیلومتر مربع به مرکزیت شهر کرج دارای دو بخش، 6 دهستان، 6 شهر و 73 آبادی دارای سکنه است. شهرستان ساوجبلاغ با مساحت 927 کیلومتر مربع به مرکزیت هشتگرد دارای 2 بخش، 4 دهستان، 4 شهر و 68 آبادی دارای سکنه است.

شهرستان نظرآباد با مساحت 587 کیلومتر مربع به مرکزیت نظرآباد دارای دو بخش، 5 دهستان، دو شهر و 53 آبادی دارای سکنه است. شهرستان طالقان با مساحت 1124 کیلومتر مربع به مرکزیت طالقان دارای دو بخش، چهار دهستان، یک شهر (طالقان) و 83 آبادی دارای سکنه است.

شهرستان اشتهارد با مساحت 790 کیلومتر مربع به مرکزیت شهر اشتهارد دارای دو بخش، چهار دهستان، دوشهر و 47 آبادی دارای سکنه است.

شهرستان فردیس با مساحت 77 کیلومتر مربع به مرکزیت شهر فردیس دارای دو بخش، چهار دهستان، دو شهر (فردیس و مشکین‌‌دشت) و 7 آبادی دارای سکنه است.

شهرستان چهارباغ با مساحت 231 کیلومتر مربع به مرکزیت شهر چهارباغ دارای دو بخش، چهار دهستان، یک شهر و 24 آبادی دارای سکنه است.